Sejm kontynuuje prace nad zmianami w zakresie jawności płac
10.04.2025 | PRAWO PRACY I UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE
Projekt nowelizacji Kodeksu pracy, mający na celu wdrożenie unijnej dyrektywy 2023/970 w sprawie przejrzystości wynagrodzeń został skierowany do pierwszego czytania i zakłada istotne zmiany w zakresie jawności płac oraz walki z nierównościami płacowymi. Kluczowe ma być wprowadzenie zasady jawności wynagrodzeń – zarówno w trakcie zatrudnienia, jak i na etapie rekrutacji. To odejście od dotychczasowej praktyki, w której informacje o wynagrodzeniach często były utajniane jako tajemnica przedsiębiorstwa.
Zgodnie z projektem, pracownicy zyskają prawo do uzyskania informacji o własnym wynagrodzeniu oraz średnich wynagrodzeniach (z podziałem na płeć) dla osób wykonujących tę samą lub porównywalną pracę. Pracodawcy będą zobowiązani do udzielenia odpowiedzi w ciągu 14 dni, w formie elektronicznej lub papierowej. Co więcej, ogłoszenia o pracę będą musiały zawierać widełki wynagrodzenia – minimalną i maksymalną proponowaną stawkę – z opcją zaznaczenia, że stawka podlega negocjacjom.
Projekt odzwierciedla też inne zapisy dyrektywy, m.in. dotyczące ochrony pracowników. Zniesiony zostanie zakaz ujawniania przez pracowników informacji o swoich zarobkach, co oznacza, że nie będą oni ponosić konsekwencji za dzielenie się takimi informacjami. To formalne usankcjonowanie działań, które wcześniej były możliwe, ale ryzykowne. W przypadku naruszenia przepisów przez pracodawcę, przewidziano kary grzywny od 1000 do 30 000 zł oraz odpowiedzialność za niedopełnienie obowiązków informacyjnych.